لامپ SMD  که مخفف  Surface Mount Devices به معنای «قطعات نصب سطحی» است که دارای تکنولوژی SMT است. قطعات نصب سطحی شامل رنج وسیعی از قطعات نوری همچون LED و الکترونیکی همچون مقاومت – آی سی و … و سوکت‌های الکترونیکی است.

در اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ از تکنولوژی ساخت لامپ ال‌ای دی DIP استفاده شد با پیشرفت تکنولوژی ساخت لامپ‌ سیستم روشنایی در اوایل قرن ۲۱ و به دلیل تک رنگ بودن و بهره نوری پایین لامپ ال‌ای دی دیپ متحول شد و دانشمندان تکنولوژی ساخت تراشه‌های SMD را اختراع نمودند. این تکنولوژی پیشرفته در لامپ‌های ال‌ای دی، منجر به ساخت لامپ‌های بسیار کارآمدتر، با تنوع رنگ بیشتر، وضوح بالاتر، حجم بسیار کمتر و زاویه‌ی دید بهتر همراه با صرفه جویی انرژی بیشتری با نام لامپ smd گردید.

عموما ال‌ای دی‌های SMD با نام‌های ۲۸۳۵.۳۵۲۸، ۳۰۲۰.۳۰۳۰، ۳۵۳۵.۳۰۱۴، ۴۰۱۴.۵۰۵۰، ۵۰۶۰.۵۷۳۰ در بازار شناخته می‌شوند. همانطور که مشاهده می‌نمایید این نام‌ها از دو عدد ۲ رقمی تشکیل شده‌اند که نشانگر سایز چیپ ال‌ای دی (منشا نور) است. برای مثال در ال‌ای دی‌های معروف ۵۰۵۰ سایز چیپ ۵۰ * ۵۰ میکرو متر (µm) است.

مزایای لامپ اس‌ام دی 

نیاز شدید به افزایش قابلیت ها، تمایل افراد برای داشتن صفحاتی با سایز کوچک‌تر و رقابت در جهت رسیدن به منافع مالی و اعتبار در بازار، استفاده از این تکنولوژی را در پی داشته است. ال‌ای دی‌هایی که بر پایه این تکنولوژی ساخته می‌شوند، دو یا چند پایه برای لحیم کاری دارند.  به اضافه یک پد مخصوص برای انتقال حرارت. به صورت نرمال و معمولی جنس این پد باید از جنس مس با کیفیت باشد، از این رو ال‌ای دی‌هایی که فاقد مس مرغوب یا فلزات مناسب‌تر هستند در انتقال حرارت به مشکل بر می‌خورند و در نتیجه طول عمر مفید و استاندارد آن‌ها کاهش می‌یابد.

لامپ smd به محض این که ولتاژ برق به آن‌ها می‌رسد، روشن می‌شوند و به حداکثر نور خود می‌رسند.  در لامپ‌های اس‌ام دی بر خلاف لامپ‌های کم مصرف معمولی نور در همه جهات منتشر نمی‌شود بلکه این امکان وجود دارد که تابش نور بسته به میل و نیاز شما تنظیم شود. این موضوع زمانی که شما به تمرکز نور نیاز دارید اهمیت ویزه‌ای پیدا می‌کند.  مصرف انرژی لامپ smd در مقایسه با لامپ‌های کم مصرف بسیار پایین است در نتیجه در مصرف برق صرفه جویی زیادی می‌شود.

هدف استفاده از تکنولوژی SMD در پی تمایل بسیار زیاد مصرف کنندگان برای داشتن تکنولوژی‌ای کوچک تر، سریع‌تر و بهتر است. نیاز شدید به افزایش قابلیت ها، تمایل افراد برای داشتن صفحاتی با سایز کوچک‌تر و رقابت در جهت رسیدن به منافع مالی و اعتبار در بازار، استفاده از این تکنولوژی را در پی داشته است.

مونتاژ قطعات SMD با خمیر قلع

برای مونتاژ دستی قطعات الکترونیکی SMD می‌توانید از سیم لحیم‌های نازک ۰.۴ موجود در بازار استفاده کنید؛ ولی اگر قصد تولید برد‌های الکترونیکی در مقیاس نیمه انبود را دارید، پیشنهاد میکنیم استنسیل را با طلق‌های موجود در بازار با استفاده از دستگاه لیزر ساخته و استفاده نمایید. با این روش کافیست طرح خود را با دستگاه لیزر روی طلق با توان بالا حکاکی کنید. در نظر داشته باشید که اگر دستگاه را روی حالت برش تنظیم نمایید، لبه طرح بر اثر حرارت آب شده و استنسیل شما غیر قابل استفاده خواهد شد. پس از آن با یک کاردک و مقداری خمیر قلع می‌توانید قلع ریزی خود را شروع کرده و سپس قطعات را بچینید. قطعات نصب سطحی (SMD) بر اساس ساختمانشان با المان‌های پایه دار DIP بسیار متفاوت هستند، و به چند گروه تقسیم میشوند. اولین گروه، المان‌هایی پسیو – Passive SMD هستند.

انواع زیادی از SMD‌های پسیو مورد استفاده قرار می‌گیرد، با اینحال بخش عمده ایی از SMD‌های پسیو شامل مقاومت و خازن در اندازه‌های استاندارد شده است. قطعات دیگر شامل کویل‌ها (Coil)، کریستال‌ها (Crystal) در شکل‌های خاص خودشان، است. خازن و مقاومتهای SMD در سایزهای گوناگونی موجود هستند. در طرح‌های ۱۸۱۲.۱۲۰۶، ۰۸۰۵.۰۶۰۳، ۰۴۰۲ و ۰۲۰۱ که این اعداد نشان دهنده‌ی ابعاد قطعه در صدم اینچ است.   ابعاد بزرگتر مانند ۱۸۱۲ و ۱۲۰۶ جزو اولین SMD‌های ساخته شده بودند و امروزه به گستردگی قطعات کوچکتر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند با اینحال در بردهای الکترونیک که سطح توان بالا مورد نیاز است یا در نیازمندیهای خاص که ابعاد بزرگتری لازم است مورد استفاده قرار می‌گیرند. اتصال به برد مدار چاپی این SMD‌ها از طریق نواحی فلزی در دو انتهای المان صورت می‌پذیرد.

مزایای تکنولوژی اس‌ام دی 

به‌طور کلی مزایای تکنولوژی اس‌ام دی به ۴ دسته کلی تقسیم می‌شود:

1.  روشنایی و نورپردازی کاملاً یکنواخت و ملایم و بدون تیرگی (لبه‌های بزرگتر)

لامپ smd دارای زاویه ۱۲۰ درجه هستند که زاویه‌ای بیشتر از لامپ‌های هالوژن است، در نتیجه فضای بازتر و بهتری را پوشش می‌دهند. در گذشته یک انتقاد که به ال‌ای دی‌ها وارد بود تمرکز بیش از اندازه بود و نور پخش نمی‌شد که این مورد در لامپ smd برطرف شد.

2.  طول عمر طولانی‌تر

برای خانه‌هایی که دارای چراغ‌های اس‌ام دی هستند هزینه‌های تعمیر و نگهداری به شدت کاهش می‌یابد زیرا صنعت، دیگر زمان ارزشمند خود را صرف تعمیرات نمی‌کند بلکه در صورت ایجاد عیب، کل بورد دستگاه را می‌توان با هزینه کمی تعویض کرد.

3.  کاهش و صرفه جویی در مصرف انرژی (افزایش بهره وری انرژی)

یکی از بزرگترین پیشرفت‌ها تکنولوژی SMD این است که لامپ smd نور را با کیفیت بالا اما با مصرف انرژی پایین ارائه می‌دهند.

4. کاهش گرمای تولید شده (حرارت بسیار کم)

SMD‌ها به دلیل زیبایی، صرفه جویی در مصرف و کیفیت بالای نوردهی مصارف زیادی دارند و امروزه در تولید بسیاری از ابزار آلات نورپردازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهتابی ها،  چراغ‌های سقفی،  پنل ها و … به صورت‌های توکار و یا روکار مورد استفاده قرار می‌گیرند. SMD‌ها بسته به اندازه سقف و دیوار انواع مختلفی دارند که در تمامی مکان‌ها از قبیل فروشگاه ها، واحد‌های مسکونی، شرکت‌ها و … استفاده می‌شوند.

ساختار لامپ اس‌ام دی

در جدیدترین تکنولوژی در ساخت لامپ smd با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه‌ها به شکل مستطیل با عنوان SMD ۳۰۱۴ معرفی شده است که بهره نوری بالایی دارد و در سیستم روشنایی ساختمان‌های مدرن به خصوص در نورپردازی نما استفاده می‌شود. تراشه‌های SMD LED در اندازه‌های متنوعی در دسترس هستند، که پرکاربردترین آن‌ها  SMD ۳۵۲۸ و  SMD ۵۰۵۰ هستند. نوع SMD ۳۵۲۸ دارای ۳٫۵ میلی متر و نوع SMD ۵۰۵۰ دارای ۵ میلی متر عرض است. تراشه‌های لامپ LED ،SMD می‌توانند بسیار کوچکتر از این دو نوع بوده، در این صورت از آن‌ها به عنوان یک چراغ نشانگر در تجهیزات الکترونیکی و تلفن همراه استفاده می‌شود. هر تلفن همراهی دارای نور کمی است که بعد از خاموش شدن صفحه خاموش می‌شود که توسط یک  SMD کوچک ایجاد شده است.

سخن نهایی

ممنون از این که تا پایان مقاله «لامپ smd» مارا همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را با میران لایتینگ درمیان بگذارید؛ کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

به‌روز رسانی در تاریخ ۷ آبان ۱۴۰۰

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید