اگر تا کنون اقدام به خرید پروژکتور LED کرده باشید، حتما متوجه اختلاف قیمت بسیار زیادی در مدل‌های مشابه شده اید. برای مثال یک پروژکتور ۶۰ وات SMD از قیمتهایی مانند ۹۵۰۰۰ تومان تا ۴۱۰۰۰۰ تومان در بازار وجود دارد.

ولی دلیل این مقدار تفاوت قیمت چیست؟ در این نوشته کوتاه به برخی دلایل تفاوت فاحش قیمت در منابع نوری ال‌ای دی و همچنین بررسی فاکتورهای یک پروژکتور LED با کیفیت و مناسب می‌پردازیم.

قبل از بررسی فاکتورهای مذکور بیان این نکته ضروریست که با وجود اینکه از قدیم گفته‌اند هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست، ولی از طرف دیگر هیچ قیمت بالایی هم لزوما نشان دهنده کیفیت نیست. و در این زمینه قیمت بالای جنس نشان دهنده پروژکتور LED با کیفیت نیست و بهترین راه حل بررسی نکات فنی است.

عوامل مهم در روشنایی و نورپردازی با تکنولوژی LED

هر چهار فاکتور مذکور به یک اندازه عوامل مهمی در ساخت یک پروژکتور LED با کیفیت هستند، و ضعف هر کدام باعث کاهش طول عمر پروژکتور به اشکال گوناگون می‌گردد. در موارد زیر به بررسی هرکدام به طور جداگانه می‌پردازیم:

چیپ ال‌ ای دی

در بازار انواع مختلف چیپ ال‌ای دی با برندهای مختلفی از no name (بدون نام) گرفته تا برندهایی مانند Edison، Cree، Citizen و … وجود دارد. چیپ‌های بی‌کیفیت موجود در بازار معمولاً طول عمر کوتاهی دارند و یا تغییر رنگ نور و شدت نور در طول زمان در آن‌ها بسیار زیاد است. شایان ذکر است که اینگونه چیپ‌ها از قیمت بسیار پایینی برخوردارند.

درایور

انواع مختلف درایور و یا ترانس با تکنولوژی‌های ساخت مختلف در بازار وجود دارد که دارای قیمت‌های گوناگونی هستند. درایورهای بی‌کیفیت معمولاً عمر بسیار کوتاهی دارند و باعث کاهش طول عمر محصول می‌گردند. همچنین برخی درایور‌های بی‌کیفیت معمولاً بعد از مدتی خروجی مناسبی نمیدهند و در نتیجه لامپ و یا پروژکتور LED شروع به چشمک زدن می‌کند. همچنین دیده شده که گاهی از داریورهایی با توان پایین‌تر (مثلا داریور ۵۰ وات به جای ۶۰ وات) استفاده می‌گردد که این امر موجب فشار به آن و در نتیجه کاهش طول عمر آن می‌گردد. لازم به ذکر است که‌عدم استفاده از داریور باکیفیت موجب ایجاد فلیکر نیز در محصول می‌گردد.

هیت سینک

ال‌ای دی‌ها گرمای کمی به نسبت سایر منابع نوری تولید می‌کنند و از بازده بالاتری برخوردارند ولی همین گرما نیز باید کاملا از چیپ ال‌ای دی تخلیه گردد وگرنه بشدت باعث کاهش طول عمر محصول می‌گردد. در بین فلزات طلا بیشترین ضریب انتقال حرارت را دارد ولی بدلیل قیمت بالای آن جز در برخی کاربردهای خاص از جمله کاربردهای نظامی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

بعد از طلا فلزهای مس و آلومینیوم ضریب انتقال حرارت بالایی دارند که مس بدلیل وزن زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و بیشترین کاربرد را جهت ساخت هیت سینک فلز آلومینیوم دارا است. عدم استفاده از هیت سینک کافی در محصول باعث باقی ماندن گرما و درنتیجه گرم شدن چیپ ال‌ای دی و درایور و در پایان کاهش طول عمر محصول می‌گردد. شایان ذکر است که در برخی محصولات ال‌ای دی جنس بدنه از فلز آلومینیوم بوده و همزمان وظیفه خروج حرارت را نیز بر عهده دارد.

بدنه

پروژکتور ۵۰ تا ۸۰ وات SMDیکی از وظایف بدنه پروژکتور جلوگیری از نفوذ آب و گرد وغبار به خصوص در کاربردهای outdoor است. بنابرای داشتن IP مناسب از مشخصه‌های آن است. وظیفه دیگر بدنه (در بدنه‌های آلومینیومی) خروج گرمای تولید شده است. بنابراین بدنه‌های به شدت سبک از میزان کافی آلومینیوم برخوردار نیستند و مناسب برای این کار نیستند. هر چند متاسفانه دیده شده در برخی محصولات جهت سنگین نمودن بدنه از فلز ارزان قیمت سرب استفاده می‌گردد. (که ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی دارد)

سخن نهایی

در پایان باید گفت که بسیاری از مصرف کنندگان محصولات بسیار ارزان قیمت را جهت روشنایی یا نورپردازی نما تهیه نموده‌اند و بعد از مدت کوتاهی آن محصولات یا به کلی از کار افتاده و یا چشمک زن شده اند. و از آنجایی که تحویل آن محصولات جهت گارانتی نیز مسلزم هزینه‌های زیاد و حتی گاهی اجرای دوباره داربست بوده است عطای آن را به لقایش بخشیده‌اند؛‌ همچنین انواع روش‌های نادرست تولید محصول حتی گاهی تشخیص پروژکتور ال‌ای دی با کیفیت را برای متخصصان این حوزه نیز دشوار می‌نماید و شاید بهترین راه حل خرید پروژکتور LED، استفاده از برندهای امتحان پس داده در این زمینه باشد. نظرات و سوالات خود را برای میران لایتینگ کامنت کنید.

به‌روز رسانی در تاریخ ۷ آبان ۱۴۰۰

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید