وال واشر چیست؟ یک المان نورپردازی نسبتاً جدید و کاربردی است که از کنار هم قرار گرفتن چندین منبع نوری که به طور معمول LED است، ساخته می‌شود؛ این محصولات قابل استفاده به‌عنوان پروژکتور نما نیز هستند. وال واشر‌ها محصولات روشنایی به جای استفاده از پروژکتور‌ها هستند. در شرایطی‌که امکان استفاده از پروژکتور وجود نداشته باشد و همزمان نیاز به نور زیاد باشد، می‌توان از وال واشر‌ها استفاده کرد.

مثلاً ممکن است برای نورپردازی ساختمان‌ها فضایی باریک و بلند داشته باشیم؛ در چنین شرایطی نمی‌توان از چندین پروژکتور به طور همزمان استفاده کرد، چراکه علاوه بر کمبود فضا، تعدد پروژکتور‌ها در کنار هم، ظاهر نامناسبی ایجاد می‌کند.  وال واشر‌ها قادرند نور خطی و یکنواخت در عرض زیاد ایجاد کنند؛ همچنین استفاده از وال واشر در شرایطی که تمایل به‌عدم تابش نور از طریق پنجره‌ها باشد، امکان‌پذیر خواهد بود. به این مفهوم که می‌توان آن را به‌عنوان بخشی از زیبایی ساختمان‌ها نیز استفاده کرد، نورپردازی ساختمان‌های بزرگ با استفاده از پروژکتورها می‌تواند نقش به‌سزایی در نمایش با شکوه و مجلل ساختمان داشته باشد. وال واشر‌ها به‌منظور روشنایی و نورپردازی نمای ساختمان‌ها، بدنه‌ی پل‌ها، بناهای تاریخی، تونل‌ها و انواع دیوارها به‌کار می‌روند.

وال واشر گروه روشنایی اریس

کاربرد والواشر 

از مزایای وال واشرها می‌توان به بالا بودن فوکوس LED، هماهنگی کامل با سیستم DMX، بازدهی نوری بالا و راندمان بالا، توان مصرفی بسیار پایین در مقایسه با چراغ‌ معمولی و نورافکن‌ها، قابلیت نصب در زوایای مختلف با امکان اجرای سایه و روشن در سطح دیوار و تداوم نور خروجی ثابت در طولانی مدت اشاره داشت. کاربرد اصلی این محصول در ایجاد روشنایی و نورپردازی بر روی دیوار ها، نمای ساختمان و ایجاد پرده نور در انواع سطوح از جمله دیوارها، پل‌ها و… است. از دیگر کاربرد‌های وال واشر می‌توان به ساخت انواع چراغ‌های خطی رنگی (مانند پرچم) اشاره کرد. از وال واشر برای نورپردازی سطوح بزرگ (مخصوصاً دیوارها) استفاده می‌شود. وال واشر بیشتر برای نورپردازی در ساختمانهای جدید کاربرد دارد؛ البته از این المان ممکن است در موزه‌ها، گالری‌ها و فروشگاه‌ها و یا نقاطی که یک سوژه نورپردازی که سطح بزرگی داشته باشد استفاده شود.

» رشد گیاهان (گرو لایت): این نورپردازی با توجه به نور مورد نیاز گیاه منظور و با led‌های فرکانسی و خاص انجام می‌شود.

» نورپردازی آکواریوم آب شیرین: استفاده از والواشر در آکواریوم‌های آب شیرین در اغلی موارد برای زیبایی مود استفاده قرار می‌گیرد.

» نورپردازی آکواریوم آب شور: این مورد برای شبیه‌سازی آکواریوم به محیط دریا برای حیات ماهیان آب شور الزامی است و از ال‌ای دی‌های کلوین دار و uv در والواشر باید استفاده شود.

» موارد پزشکی و عفونی

» مراسم جشن: والواشر بلک لایت بسیار در جشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و انواع اقلامی مانند کلاه، عینک و … که فقط با ال‌ای دی uv رنگ مورد نظر را می‌گیرند، مکمل والواشر‌ها هستند.

مزایای وال واشر

روشنایی به‌کار رفته در ساخت وال واشر ها، ال‌ای دی هستند. این ال‌ای دی‌ها دارای لنزی برای تنظیم زاویه تابش نور هستند که باعث می‌شود کنترل بیشتری بر روی شرایط نورپردازی وجود داشته باشد. این زاویه به طور معمول ۳۰ تا ۴۵ درجه را پوشش می‌دهند. برای داشتن ال‌ای دی با زاویه متفاوت، نیاز به سفارش اختصاصی محصول است.

LED‌های قرار گرفته به روی وال واشر‌ها می‌توانند به طور متراکم و با فاصله اندک از یکدیگر قرار گیرند که در این صورت نور بیشتر ارائه خواهند داد؛ اما همین وال واشر می‌تواند از ال‌ای دی‌های کمتری استفاده کند تا نور کمتری داشته باشد. وال واشرها دارای طیف کاملی از رنگ‌ها بوده که به شما امکان استفاده از رنگ‌های آفتابی، مهتابی و فول کالر را به‌صورت همزمان می‌دهد و به‌صورت سفارشی در ابعاد متفاوت و توان‌های مختلف قابل تولید است.

شکل خطی این چراغ نور یکنواختی در طول ایجاد کرده و بسته به میزان روشنایی مورد نیاز می‌توان تراکم روشنایی، رنگ و همچنین طول بدنه چراغ را انتخاب نمود. وال واشر led جهت روشنایی دکوراتیو و نورپردازی بناها و محیط‌های خارجی استفاده می‌شود. این محصول به شکل خطی طراحی شده و قابلیت ارتباط با سیستم‌های نورپردازی رنگ متغیر را دارا است و همچنین در ابعاد، اشکال و زوایای پخش نور متفاوت تولید می‌گردد. از دیگر مزایای وال واشر ال‌ای دی می‌توان به بازده بالا، طول عمر بسیار بالا و منحصر به فرد بودن این محصول اشاره داشت. ال‌ای دی‌ها به واسطه مصرف پایین انرژی می‌توانند در راستای کاهش هزینه‌های انرژی در پروژه‌های نورپردازی، بازده نوری بالایی داشته باشند.

اجزای وال واشر 

» LED ال‌ای دی برای ایجاد نور که معمولاً از چندین led با توان مصرفی ۱ وات استفاده می‌شود.

» بدنه وال واشر

» لنز برای پخش و یا تمرکز نور در محل مورد نظر

» درایور (در صورت راه اندازی اصولی و صحیح به صورت سری از درایور استفاده می‌شود.)

1. LED‌های به‌کار رفته در والواشر

LED‌های پاور (POWER) هستند. که توان هر LED معمولا ۱ وات است. البته از LED‌های با وات بیشتر (مثل ۳ وات) نیز می‌توان استفاده نمود ولی به دلیل اینکه نوردهی LED‌های پاور همراه با تولید حرارت هست و باید برای خنک کردن و انتقال این حرارت روشهایی را درنظر گرفت از ال‌ای دی با وات بالاتر استفاده نمیگردد؛ چرا‌که هرچه توان ال‌ای دی بالاتر باشد، تولید حرارت آن نیز بیشتر خواهد بود. احتمالاً شما فکر می‌کردید که LED قطعه‌ای است که حرارت تولید نمی‌کند و راندمان بالایی دارد؛ در جواب باید گفت که با توجه به حجم نور تولیدی و درنظر گرفتن ابعاد نقطه تولید کننده این نور حرارت به وجود آمده بسیار ناچیز است، ولی برای افزایش طول عمر LED باید این حرارت را سینک کرد. برای انتقال این حرارت از هیت سینک استفاده می‌شود.

2. بدنه

هیت سینک (منتقل کننده حرارت) در والواشرها همان بدنه والواشر هست. برای انتقال حرارت از آلومینیوم استفاده میکنند که حرارت را زود به خود میگیرد و زود هم خنک می‌شود. با تماس دادن بدنه آلومینیومی به سطح زیرین LED حرارت تولید شده در چیپ LED را به بیرون منتقل می‌نمایند. وزن بدنه و سطح آن یک پارامتر تعیین کننده در کیفیت و مرغوبیت والواشر لاست چراکه هرچه بدنه سبکتر و نازکتر و سطح تماس کمتری با هوا داشته باشد، حرارت بیشتر در LED می‌ماند و طول عمر قطعه کم می‌شود. تولید‌کنندگان اغلب برای کاهش قیمت در بازار از بدنه سبکتر استفاده می‌کنند که همین امر موجب کاهش طول عمر المان می‌شود.

3. لنز

باتوجه به مصرف وال واشرها برای پرتاب نور بیشتر و پوشش نوری بیشتر از لنز در مقابل LEDها استفاده می‌شود. کار لنز متمرکز کردن و جهت دادن به نور است که این لنزها می‌توانند زوایای گوناگونی از ۵ درجه تا ۱۲۰ درجه و یا بیشتر داشته باشند. به‌طور کلی در یک والواشر از یک نوع لنز با یک زاویه پخش نور استفاده می‌شود. در مورد لنز شفافیت وعدم داشتن حباب موجب مرغوبیت لنز است. لنز را با استفاده از هولدر بر روی ال‌ای دی تثبیت می‌کنند. لنزها انواع گوناگونی نیز دارند ازجمله لنز محدب لنز تخت. لنز مشجر لنز یکپارچه که هولدر و لنز یک تکه است.

4. درایور

در واقع آن چیزی که برق شهر را تبدیل به ولتاژ و جریان مورد نیاز LED‌ها می‌کند درایور است. اهمیت درایور از این جهت است که جریان و ولتاژ را به صورت کنترل شده و دقیق به LED منتقل کند، چراکه LED در اثر کارکرد و تولید نور مقداری حرارت هم تولید می‌کند که همین حرارت سبب بالاتر رفتن جریان و مصرف LED می‌شود و این چرخه درصورتیکه ادامه پیدا کند خیلی زود ال‌ای دی که المان اصلی تولید کننده نور است سوخته و از بین می‌رود.

درایورها دارای رنج توان کارکرد هستند؛ به‌عنوان مثال۱تا ۳ وات یا ۱۵تا ۲۴ وات و…. در مورد درایور مهمترین نکته PFC یا اهمان راندمان یا ضریب تبدیل انرژی به توان مفید درایور است که آنرا به‌صورت درصد نمایش میدهند. راندمان درایورها میتواند مقادیر مختلفی باشد، ولی در صورتیکه این عدد بالاتر باشد نشانه کیفیت درایور است. راندمان دایورها معمولاً از ۸۰ درصد به بالا است. با درنظر گرفتن رنج کارکرد می‌توان گفت که یک درایور ممکن است بتواند pfc بالاتری از آنچه بر رویش درج شده نیز داشته باشد؛ ولی این امر سبب کاهش طول عمر درایور میشود. بیشترین چیزی که به درایور، که مستقیماً با برق شهر در تماس است؛ صدمه میزند دوفاز شدن درایور است.

سخن نهایی

امیدواریم مقاله «وال واشر چیست» مورد توجه شما بوده باشد؛ لطفا اگر نظر یا سؤالی دارید، برای میران لایتینگ کامنت بگذارید.

به‌روز رسانی در تاریخ ۱۰ آبان ۱۴۰۰

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید