تفاوت پروژکتور smd و cob، باید گفت که هر دو مانند پروژکتور LED با تکنولوژی دیودهای نورانی (LED) تولید می‌شوند. با گذر زمان، لامپ‌های ال‌ای دی (LED) بهبود یافته و روند پیشرفت آن‌ها باعث شد نسبت به گذشته تطبیق پذیرتر، بهینه‌تر و برای انرژی مؤثرتر باشند. امروزه مدل‌های مختلف ال‌ای دی در مقایسه با چراغ‌های رشته‌ای سنتی بسیار محبوب هستند؛ بیشتر به این دلیل است که مصرف انرژی کمتری دارند و حدود ۲۵ برابر بیشتر عمر می‌کنند.

چراغ‌های LED در مدل‌های متنوعی عرضه شده‌اند. بنابراین شما باید بسته به نوع نیازهای خود مانند بهره‌وری انرژی و تطبیق‌پذیری با محیط، یکی از لامپ‌های SMD و COB را انتخاب کنید. تفاوت SMD و COB، زیاد بوده و هر کدام به‌نوعی منحصر به فرد هستند. برای اینکه به خوبی تفاوت‌های این دو لامپ را درک کنید، تفاوت اس‌ام دی و سی او بی‌را به شما عزیزان ارائه می‌دهیم تا قبل از تهیه آن‌ها اطلاعات کاملی داشته باشید.

اس‌ام دی چیست؟

اس‌ام دی یا «Surface Mounted Device»، رایج‌ترین LED موجود در بازار است. اس ام دی‌ها به‌دلیل اینکه تطبیق‌پذیری و انعطاف‌پذیری زیادی با محیط دارند، مورد توجه مشتریان قرار گرفت. این لامپ‌ها را حتی در نورپردازی ساختمان یا حتی در چراغ‌های SOS تلفن همراه مورد استفاده است. تراشه‌های اس‌ام دی در ابعاد مختلف در بازار عرضه می‌شوند. این تراشه‌ها گاهی به طرح مارپیچ مانند SMD ۵۰۵۰ با عرض ۵ میلی‌متری بوده یا SMD ۳۵۲۸ با عرض ۳.۵ میلی‌متر است؛ درنتیجه پروژکتور smd تراشه‌های مختلفی دارد که اغلب تخت و مربعی شکل هستند.

سی او بی‌چیست؟

در سال‌های اخیر تولید LED پیشرفت‌های زیادی داشته و لامپ‌های متعددی با فرمت‌های جدید وارد بازار شده است. COB یا به انگلیسی «Chip on Board» پا را فراتر گذاشته و استفاده از انرژی را به حداقل ممکن رسانده است. ناگفته نماند تراشه‌های سی او بی‌ها و اس‌ام دی‌ها در یک سطح هستند اما در دیودها با هم فرق دارند. در واقع تفاوت اس‌ام دی و سی او بی‌در اینست که لامپ‌های COB دارای دیودهای بیشتری است و در واقع تراشه‌های COB از بیش از ۹ عدد دیود تشکیل شده‌اند. تراشه‌های سی او بی، صرف‌نظر از تعداد دیودها فقط دارای ۱ مدار و ۲  اتصال است.

تفاوت اس‌ام دی و سی او بی

 پس از ورود SMD، حجم محصولات الکترونیکی ۴۰ درصد و فی کاهش یافت. در نمونه‌های جدید ۶۰ درصد وزن کاهش پیدا کرده و از اطمینان بالا و قابلیت ضد‌لرزش قوی برخوردار شدند؛‌ همچنین نقض‌ها از بین رفته و ویژگی‌های فرکانس بالا، کاهش تداخل فرکانس الکترومغناطیسی، دستیابی آسان به اتوماسیون، بهبود راندمان تولید، کاهش ۳۰ درصدی هزینه‌ها و ۵۰ درصد صرفه جویی در مواد، انرژی، تجهیزات، نیروی انسانی و زمان به آن‌ها اضافه شد.

اصلی‌ترین تفاوت اس‌ام دی و سی او بی، استفاده از انرژی است. COB به دلیل نسبتی که هر لومن به ازای هر وات دارد و راندمان گرما را بهتر انجام می‌دهند، به‌عنوان بهترین LED شناخته شده است. این موضوع ارتباط زیادی با طراحی ال‌ای دی‌های سی او بی‌و خنک کننده بستر تراشه‌ها دارد.

برخلاف اس‌ام دی، نمی‌توان از لامپ‌های سی او بی‌برای ایجاد تغییر رنگ نورپردازی استفاده کرد. این بدان دلیل است که سی او بی‌ها دارای ۲ اتصال و ۱ مدار هستند. به‌همین دلیل لامپ‌های سی او بی، بیشتر در نورپردازی‌های تک رنگ کارآمد خواهند بود. فراموش نکنید برای ایجاد رنگ‌های گوناگون، به چندین کانال مختلف نیاز است.

تفاوت SMD و COB در بهره‌برداری از نور نیز است. هر دو لامپ دارای روشنایی بالایی است اما با همدیگر کمی تفاوت دارند. لامپ‌های SMD تک لامپه هستند و همین موضوع باعث شده پراکندگی نور بیشتری داشته باشند و برای اتاق یا محیط‌های اداری انتخاب بهتری باشند. اما COB به‌صورت لامپ‌های تکی در کنار هم یا به‌صورت یک عددی عرضه می‌شوند.

توجه داشته باشید سی او بی، پخش نور متمرکز‌تری ارائه می‌دهد؛ درنتیجه ماژول منبع نور COB یک منبع نور یکپارچه با قدرت بالا است. برای مثال سی او بی‌ها در ساخت برخی چراغ قوه، چراغ‌های پیشانی و در مکان‌های خاص مانند خیابان یا ریل‌ها مورد استفاده است.

سخن نهایی

در انتهای بحث تفاوت پروژکتور smd و cob، لازم است بدانید عملکرد COB بالاتر از SMD است؛ اما هرگز به‌عنوان خرید برتری نسبت به هم ندارند. شما باید بر اساس مکانی که قرار است این لامپ‌ها را پیاده‌سازی کنید، اس‌ام دی یا سی او بی‌تهیه کنید. نظرات و سؤالات خود را برای ما کامنت کنید؛ کارشناسان متخصص میران لایتینگ در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.

به‌روزرسانی در تاریخ ۱۰ آبان ۱۴۰۰

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید