پروژکتورها یکی از اجزای برج نوری هستند که توان روشنی بخشی برج نوری را فراهم می‌کنند. پروژکتورها در اندازه‌ها و توان‌های متفاوتی ساخته شده‌اند که بر حسب کاربرد برج نوری و نوع آن انتخاب می‌شوند. ویژگی‌های پروژکتور برج نوری که گاهی از آن با نورافکن برج نوری نیز یاد می‌شود، نقش زیادی در عملکرد برج‌های نوری دارد.  

وظیفه اصلی برج نوری روشن کردن محدوده‌ای است که در آنجا نصب شده است. این عمل از طریق پروژکتورهای نصب شده روی آن ممکن می‌شود. بر هر برج نوری تعدادی قطعه که توانایی ساطع کردن نور را دارند، نصب شده است که امکان روشنایی برج نوری از طریق این قطعات فراهم است. به این قطعه‌ها پروژکتور برج نوری گفته می‌شود.

در انتخاب پروژکتور برج نوری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

پروژکتور برج نوری با توجه به نوع برج و قدرتی که برای تأمین روشنایی نیاز دارد، انتخاب می‌شود.

از آنجا که برج‌های نوری معمولا در فضای آزاد نصب می‌شوند و در معرض شرایط مختلف جوی اعم از باد، طوفان، گرد و غبار، نور خورشید، باران، مه و… قرار دارند، باید به گونه‌ای طراحی شده باشند که در برابر چنین شرایط متغیری مقاوم بوده و دوام بیاورند.

» توان پروژکتور 

هر چه توان پروژکتور برج نوری بیشتر باشد، قدرت نوردهی آن بیشتر می‌شود و دامنه نورانی‌سازی آن افزایش می‌یابد. بسته به اینکه برج‌های نوری در چه فاصله‌ای از یکدیگر قرار داشته باشند و هر یک برای روشن کردن چه محدوده‌ای طراحی شده است، توان پروژکتور مشخص شده و پروژکتور را طبق آن انتخاب می‌کنند.

» مقاومت در برابر آب

جنس پوشش رویی و طراحی آن باید به نحوی باشد که در صورت برخورد آب با آن حتی در فشارها و حجم‌های بالا برای آن مشکلی به وجود نیاورد. همچنین می‌بایست در برابر نوسانات برق که معمولا در برج‌های نوری اتفاق می‌افتد مقاوم بوده و توان تغییرات ولتاژ را داشته باشد.
مورد دیگری که باید در انتخاب پروژکتور برج نوری مد نظر قرار گیرد، قدرت پرتاب نور آن است. این ویژگی با توان پروژکتور تفاوت‌هایی دارد، اگر چه رابطه آن با توان بسیار نزدیک است. هر چه قدرت پرتاب یک پروژکتور بیشتر باشد، برای استفاده در ارتفاعات بالاتر مناسب‌تر است و می‌تواند محدوده وسیع‌تری را تحت پوشش خود در آورد.
برخی از پروژکتورها مجهز به سیستم خنک کننده هستند که باعث می‌شود چراغ آن‌ها در اثر کارکردن و روشن بودن به مدت طولانی داغ نشود. این سیستم‌ها می‌توانند در عملکرد بهینه پروژکتور برج نوری مؤثر باشند.

» استفاده از نور آفتاب و مهتاب به‌طور همزمان

در ترکیب برخی پروژکتورهای برج نوری نور آفتاب و مهتاب به صورت همزمان به کار رفته‌اند. این نوع رنگ نور از بسیاری جهات بهتر از استفاده از نور آفتابی یا مهتابی صرف است. نور مهتابی باعث افزایش انرژی افراد می‌شود، در حالی که نور آفتابی و گرم حس غروب خورشید را تداعی کرده موجب خواب آلودگی می‌شود. ترکیب این دو وضعیت مناسب‌تری را به وجود می‌آورد که بهتر است در انتخاب پروژکتور برج نوری مورد توجه قرار گیرد.

پروژکتورهای برج نوری می‌توانند LED یا گازی باشند. پروژکتورهای LED به دلیل تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها با کمترین میزان مصرف برق بیشترین حد روشنایی را فراهم می‌آورند. پروژکتورهای LED نسبت به نوع گازی مزیت دیگری نیز دارند و آن این است که در چراغ‌های LED بلافاصله با زدن دکمه جریان برق برقرار می‌گردد، در حالی که در چراغ‌های گازی این گونه نیست و روشن شدن چراغ با مدت زمانی تأخیر صورت می‌گیرد. این ویژگی در برج‌های نوری به دلیل نوسانات برقی که ممکن است با آن رو به رو شوند یا قطع و وصل شدن‌های برق به دلایل مختلف می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

سخن نهایی

پروژکتور برج نوری امکان سفارشی شدن توسط کاربر را دارند. در صورت نیاز به یک پروژکتور با ابعاد خاص و برای کاربردی که تا الآن تولید نشده است، می‌توان با مراجعه به شرکت‌های سازنده این پروژکتورها و مشخص کردن ویژگی‌های مد نظر، پروژکتور برج نوری سفارشی‌سازی شده را تحویل بگیرید.
مورد دیگر توجه به تعداد پروژکتورها است. با فرض اینکه پروژکتورها توان و قدرت پرتاب نور یکسان داشته باشند، مسلما هر چه تعداد پروژکتورهای به‌کار رفته در یک برج نوری بیشتر باشد، توان روشنایی بخشی آن افزایش می‌یابد. نظرات و سؤالات خود را برای میران لایتینگ کامنت بگذارید.

به‌روز رسانی در تاریخ ۷ آبان ۱۴۰۰

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید