در واقع چراغ COB مخفف «Chips on Board» (چراغ سی او بی) یا چیپ‌های روی برد، تکنولوژی جدیدی از چیدمان چیپ‌های LED (تراشه‌های ال‌ای دی) بر روی صفحه یا همان برد بر روی پایه‌ای فلزی است.  در این روش بر خلاف بردهایی با فناوری گذشته و استاندارد مانند LED SMD‌ها اتصالات تراشه‌ها به شدت فشرده و کوچک شده‌اند. به‌اینصورت چیپ‌های COB مانند یک پنل LED یک تکه، به صورت یکنواخت روشن می‌شوند.

مزایای چراغ COB چیست ؟

همانطور که می‌دانید ال‌ای دی (LED) به‌عنوان یک محصول فناوری جدید دارای بازده نوری خوب و طول عمر فوق العاده‌ای هستند. مشکل اصلی چراغ ال‌ای دی این است که در سایز کوچکی نور فوق العاده زیادی از خود منتشر می‌کنند و این باعث می‌شود که نور این منابع نوری به نسبت منابع نوری گذشته همچون لامپ‌های فلورسنت دارای درخشندگی بیشتری باشند که این خود باعث آزار بصری مخاطب می‌گردد.

یک راه حل برای این مورد قرار دادن یک پوشش پخش کننده نور است، ولی این پوشش باعث هدردهی نور می‌شود.  چراغ‌های COB این مشکلات را ندارند؛ به این صورت که دیگر خود منبع نور در مساحت بیشتری نور تولید می‌کند و این باعث خیرگی کمتری نسبت به منابع ال‌ای دی دیگر می‌شود. در عین‌حال نیازی به پوشش خارجی نیز ندارد و این باعث جلوگیری از هدرهی نور می‌شود.

چراغ COB چیست
چراغ COB

ویژگی چراغ COB چیست؟

۱. راندمان بالا

چراغ‌های مجهز به چیپ‌های COB LED، ضمن صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی دارای راندمان بالاتری نسبت به خانواده‌های مختلف LED مانند LED SMD‌ها، پاور ال‌ای دی‌ها و … هستند.

۲. فشرده‌تر شدن چیپ

افزایش خروجی لومن در هر مترمربع به‌علت کوچکتر شدن چیپ‌های COB نسبت به تکنولوژی‌های استاندارد دیگر.

۳. تولید گرمای کمتر

چراغ‌ها یا لامپ‌های COB گرمای کمتری نیز ایجاد می‌کند، این امر سبب کوچکتر شدن قطعات هیت سینک یا خنک کننده شده و از وزن کلی چراغ کاسته و باعث کوچکتر شدن فضای اشغال شده‌ی چراغ می‌شود.

۴. طول عمر بالاتر

تکنولوژی جدید ساخت چیپ‌های COB خصوصاً در مورد بهترین سازندگان چیپ‌های LED در دنیا، استفاده از عناصرهای خاص هر کارخانه، رقابت تولید کنندگان در بالا بردن ویژگی‌های چیپ‌های سی او بی، ضمن بالا بردن کیفیت و قیمت این نوع چراغ‌ها طول عمر این لامپ‌ها را به شکلی محسوس بالاتر برده است؛ ضمن اینکه استفاده از هیت سینک‌های مناسب و سرامیک (سرامیک عمدتاً در برندهای معتبر استفاده می‌شود) نقش بسزایی در افزایش کارایی و طول عمر چراغ‌ها ایفا می‌کنند.

۵. CRI بالاتر، نور با کیفیت بالاتر

با ظهور تکنولوژی سی او بی و بهره‌گیری از موارد بالا،  CRI یا شاخص نمود رنگ که در محصولات روشنایی با واحد Ra نشان داده می‌شود، به بالاترین سطح خود نزدیک‌تر شده است.

تفاوت بین چراغ COB و SMD چیست؟

تکنولوژی روشنایی درحال تغییر است. این تغییرات به خصوص در طی سال‌های اخیر بیشتر به چشم می‌خورد؛ چراکه شرکت‌ها در تلاش برای تولید منابع روشنایی با کارامدی بیشتر در بازار هستند. شاید بتوان گفت در حال حاضر، چراغ‌های ال‌ای دی COB و SMD دو تا از محبوب‌ترین چراغ‌های موجود در بازار هستند. این چراغ‌ها در حدی محبوب هستند که افراد بسیار زیادی توانایی تشخیص تفاوت آن‌ها از یکدیگر را ندارند و در بیشتر مواقع به صورت تصادفی یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنند؛ با این حال، این دو تکنولوژی روشنایی بسیار متفاوت از هم هستند و درک کردن این تفاوت ها، به شما در انتخاب چراغ مناسبتان کمک خواهد کرد.

تفاوت این دو تکنولوژی 

تفاوت ظاهری

تفاوت اصلی و یا آشکار این دو چراغ شکل فیزیکی آن هاست. چراغ‌های SMD از نظر فیزیکی بزرگتر و دارای مساحت PCB  (Printed Circuit Board) پهن‌تری نسبت به چراغ‌های COB هستند. شاید این موضوع به نظر یک مسئله طراحی ساده باشد، ولی باعث ویژگی‌های زیادی می‌شود و یکی از تفاوت‌های کلیدی این دو چراغ است.

تفاوت فنی و ساختاری

در عمل هر دو چراغ حرارت زیادی تولید می‌کنند که به دلیل مکانیسم یا تکنولوژی تعبیه شده پشت آن است. اگر این حرارت به طور مناسبی پراکنده نشود، به‌طور قابل ملاحظه‌ای عمر چراغ کاهش می‌یابد. در پشت این چراغ‌ها از heat sink استفاده می‌شود که باعث خنک شدن آن می‌شود و یکی از عوامل اختلاف برند‌های مختلف همین مورد است. چراغ‌های SMD با داشتن ویژگی بزرگتر و پهن‌تر بودن، گرمای بیشتری را به اطراف پراکنده می‌کنند که به معنی داشتن طول عمر بیشتر است.

تفاوت در نور

تفاوت دیگر، از کیفیت نوری که این دو چراغ تولید می‌کنند نشأت می‌گیرد؛ با اینکه هر دو چراغ کیفیت درجه یکی از نور را تولید می‌کنند، نور تولید شده کاملاً متفاوت است.
احتمالا این تفاوت با چشم کسی که آموزش دیده نیست، قابل تشخیص نیست. چراغ‌های COB از سبک یکپارچه‌ای استفاده می‌کنند؛ به این معنی که مساحتی به‌عنوان منبع نور طراحی شده است (برعکس SMD که مجموع منابع نور نقطه‌ای در کنار هم است) و درنتیجه پرتاب نور بیشتری وجود دارد.

کاربرد چراغ COB چیست؟

چیپ‌های COB امروزه در انواع صنایع مختلف به علت ویژگی‌های خاص خود به کار برده می‌شود، کارخانه‌های مختلف تولید کننده وسایل حمل و نقل مانند: اتومبیل‌سازی، کشتی، قطار، هواپیما و … تا کارخانه‌های ساخت تلفن همراه و چراغ‌های راهنمایی بمنظور ایجاد روشنایی از چراغ‌های COB LED استفاده می‌کنند. پروژکتور‌های COB در وات‌های مختلف، لامپ‌های COB LED، انواع چراغ‌های سی او بی‌فروشگاهی از جمله محصولات موجود در بازار است.

سخن نهایی

امیدواریم مقاله «چراغ COB» مورد توجه شما بوده باشد؛ لطفا اگر نظر یا سؤالی در مورد پنل روشنایی دارید، برای میران لایتینگ کامنت بگذارید.

به‌روز رسانی در تاریخ ۱۰ آبان ۱۴۰۰

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید