استفاده‌ و نصب چراغ ریلی، یکی از مدرن‌ترین شیوه‌ها به منظور تامین نور درون ساختمان‌هایی با معماری و یا شرایطی ویژه استد. در این سیستم ها، منابع نور، روی یک ریل در مسیری به هم پیوسته، قرار خواهند گرفت، بدین ترتیب، این چراغ‌ها در یک ردیف، در کنار هم هستند.
نکته‌ی مهم این که می‌بایست در نظر داشت که این مسیر و یا ریل، علاوه بر تحمل نمودن وزن چراغ، می‌باید شرایط انتقال برق سیستم را نیز، فراهم کند. بدین صورت، سیم کشی به منظور تامین برق، در مسیر همین ریل قرار خواهد گرفت. این ریل برای حرکت دادن چراغ‌ها نیز استفاده می‌شود.

ریل‌های این سیستم، قابلیت نصب بر روی زمین و دیوار، سقف و نیز سایر سطوح را ادشته که بسته به کاربرد می‌توان نور را، از زوایای مختلف به سطوح مختلفی تاباند. همچنین امکان نصب نمودن سیستم ریلی، در مکان‌هایی با سقف بلند هم وجود خواهد داشت.
یکی از مزایای ریل‌های چراغ ریلی این بوده که با نصب انان روی سقف و یا دیوار محل مورد نظر، علاوه بر این که مسیر حرکت چراغ‌ها را تعیین می‌نمایید، به طور همزمان سیم کشی‌های مربوط به چراغ‌های ریلی فروشگاهی نیز، داخل این ریل‌ها انجام می‌گردد، بنابراین نصب و استفاده‌ی ساده‌ای را دارند.

به بیان دیگر، ریل چراغ ریلی، از ملزومات نصب چراغ ریلی است که همان طور که به طریقی دیگر گفته شد، مسیری را روی سقف و یا دیوار برای قرارگیری چراغ‌های سقفی فروشگاهی یا ریلی ایجاد کرده و شما می‌توانید روی ان چراغ‌های ریلی را قرار داده و حرکت دهید و نور انان را روی سوژه‌های مورد نظر خودتان بتابانید.

نحوه نصب چراغ ریلی

از چراغ‌های ریلی می‌توانیم برای مدل‌های نورپردازی زیر استفاده کنیم:

 نورپردازی تاکیدی (Accent Lighting)

✅ نورپردازی دیواری (Wall Washing)

✅ نورپردازی دیواری (Wall Grazing)

نورپردازی تاکیدی (Accent Lighting)

برای نورپردازی تاکیدی، می‌بایست ارتفاع مرکز اثر (نقاشی یا مجسمه و یا هر چیز دیگری که می‌خواهید ان را نورپردازی بکنید) تا سقف را، اندازه گیرید. این عدد را در ۰.۵۵ ضرب کرده تا فاصله‌ی محل نصب ریل تا دیوار را بدست اورید. مثلا اگر می‌خواهید یک نقاشی (۱.۵) متری را به فاصله‌ی (۱.۲/۹ متر از سقف اویزان کنید، می‌بایست (۱.۹۵) (فاصله سقف تا مرکز نقاشی) را در (۰.۵) ۵ ضرب کنید. عدد حاصل (۱.۱) در واقع فاصله‌ی ریل تا دیوار را نشان می‌دهد. بعد از محاسبه‌ی فاصله ریل، چراغ را در حالتی که نسبت به افق زاویه‌ی (۳۰) درجه داشته باشد، تنظیم بکنید. این حالت بهینه نورپردازی ریلی بوده که موجب کمترین میزان خیرگی و نیز ایجاد سایه می‌شود.

نورپردازی دیواری (Wall Washing)

برای نورپردازی دیواری، می‌بایست ریل را در فاصله‌ای مشخص از دیوار نصب نمود. اگر ارتفاع سقف (۲۸۰) سانتی متر و یا کمتر است، ریل را در فاصله‌ای در حدود (۶۰) الی (۹۰) سانتی متر از دیوار نصب بکنید. اگر سقف ارتفاعی بیشتر از (۲۸۰) سانتی متر (۲۸۰ الی ۳۳۰ سانتی‌متر) دارد، ریل را در فاصله‌ای بین (۹۰) الی (۱۲۰) سانتی متری دیوار نصب بکنید.

نورپردازی دیواری (Wall Grazing)

تفاوت نورپردازی (wall grazing) با نورپردازی (wall washing) در فاصله‌ی ریل با سطح دیوار و ماهیت نورپردازی در انان است. فاصله‌ی ریل با دیوار، در این نوع نورپردازی حداکثر (۳۰) سانتی متر است. این فاصله‌ی کم، به منظور ایجاد نمودن تاکید بر بافت‌ها و ناهمواری‌های موجود بر روی سطح دیوار به کار گرفته می‌شود.

مزایای استفاده از چراغ ریلی

چراغ ریلی، به دلیل داشتن اتصالات ویژه‌ی خود، یکی از پر استفاده‌ترین انواع روشنایی است که این امکان را به کاربر می‌دهد تا محل تابش نور را به هر نحوی که مایل باشد، تنظیم بکند. چه بخواهید که از نور برای تاکید نمودن بر یک اثر هنری استفاده بکنید و یا این که بخواهید اشپزخانه‌ی خود را روشن بکنید، چراغ ریلی سقفی امکان تنظیم دلخواه و مناسب شرایط را برای شما فراهم می‌اورد.

چراغ‌های ریلی، یکی از پرطرفدارترین شیوه‌های روشنایی‌اند که از نظر کیفیت و نیز مصرف بهینه، سرامد دیگر شیوه‌های نورپردازی مدرن هستند.
چراغ‌های ریلی در اندازه ها، توان‌ها و زاویه تابش‌های مختلفی عرضه می‌شوند که می‌توانید بسته به نوع نیاز خود هر کدام را انتخاب کنید. می‌توانید چراغ‌های متخلفی را بر روی یک ریل نصب نموده و هر کدام از انان را بر نقطه‌ای از اشپزخانه متمرکز بکنید.

برای نورپردازی فضای داخلی خانه هم، می‌توانید از چراغ ریلی استفاده بکنید و تمرکز چراغ‌ها را بر نقاط دلخواه خود گذارید. در نظر داشته باشید که اگر سقف خانه‌تان از حد معمول بلند‌تر است، می‌توانید چراغ ریلی را به وسیله‌ی کابل‌های نگه دارنده از سقف از اویزان کنید.
در اخر این را مورد توجه قرار بدهید که، از نصب چراغ در مکان‌هایی که برای باز و بسته شدن درب ورودی و نیز پنجره مزاحمت ایجاد می‌کنند، خودداری بفرمایید.

ممنون از این که تا پایان مقاله «نصب چراغ ریلی» مارا همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را با میران لایتینگ درمیان بگذارید؛ کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

به‌روز رسانی در تاریخ ۷ آبان ۱۴۰۰

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید