سرپیچ لامپ ادیسونی: در حال حاضر سرپیچ لامپ در سطح وسیع و تنوع بالایی در بازار تجهیزات روشنایی یافت می‌شود و یکی از پرکاربردترین و رایج‌ترین آن‌ها، سرپیچ لامپ ادیسونی است که به عنوان سرپیچ معمولی یا پیچی نیز معروف است. نامگذاری این سرپیچ‌ها به یاد مبتکر و مخترع برق توماس ادیسون بوده است. پایه سرپیچ به صورت پیچی و رزوه‌دار است که برای محکم و ثابت نگه‌داشتن لامپ طراحی شده است و به طور معمول در کنار آن از حرف E که نشانه ادیسون است و یک عدد در کنار آن ثبت شده که نشان‌دهنده اندازه و قطر آن بر حسب میلی‌متر است. به عنوان مثال از انواع آن پایه E۱۴، E۲۶، E۲۷، E۲۹ و E۴۰ را می‌توان نام برد. در لوازم مختلفی مثل شب خواب‌ها، لامپ یخچال و فریزر، چراغ قوه و لامپ‌های معمولی به فراوانی یافت می‌شوند.

سرپیچ لامپ ادیسونی

از ویژگی‌های مطلوب سرپیچ‌های ادیسونی، قابلیت تبدیل است که با استفاده از تبدیل سرپیچ مناسب، این امکان وجود دارد، مثلا سرپیچ E۴۰ را به E۲۷ تبدیل کرد.بعضی سرپیچ‌های ادیسونی اضافه بر جنبه کاربردی، برای زیبایی نیز به کار می‌روند و با روکش فلزی با کیفیت و زیبا در رنگ‌های متنوعی از جمله مشکی، طلایی و مسی تولید می‌شوند. متناسب با رنگ هر سرپیچ، سیم‌هایی که برای آن‌ها استفاده می‌شود، تنوع رنگ مناسبی دارد و قابلیت تنظیم در ارتفاع‌های گوناگونی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

با توجه به اینکه سرپیچ قسمت مهمی از لوازم الکتریکی محسوب می‌شود، بنابراین استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب در ساخت آن‌ها خیلی ضرورت دارد، در این صورت لامپی که به آن وصل می‌شود، بیشتر عمر می‌کند. سرپیچ لامپ ادیسونی قابل استفاده در انواع لامپ‌های دکوری است و از انواع آن متناسب با تم دکوراسیون، در دکوراسیون‌ها و نورپردازی‌های مدرن در طراحی داخلی محیط‌های گوناگونی مثل هتل‌ها، منازل مسکونی، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و… به کار می‌روند.

کاربرد سرپیچ لامپ ادیسونی

از پر استفاده‌ترین سرپیچ‌های لامپ ادیسونی در زمینه‌ی روشنایی می‌توان به E۱۴، E۲۷، E۴۰، E۵ اشاره کرد. سرپیچ‌های E۵ و امثال آن‌ها که از قطری در حد واسط ۵ تا ۸ میلی‌متر برخوردار هستند، در لامپ‌های چراغ قوه مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله کاربردهای سرپیچ لامپ ادیسونی در انواع مختلف عبارتند از:

? سرپیچ E۵ که دارای قطری ۵ میلی‌متری است، در چراغ‌های چشمک زن و تزئینی به کار می‌روند.

? سرپیچ E۱۰ که دارای قطری ۱۰ میلی‌متری است، در چراغ قوه و چراغ دوچرخه کاربرد دارد.

? سرپیچ E۱۱ که دارای قطری ۱۱ میلی‌متری است، برای هالوژن‌های شمعی کوچک طراحی شده‌اند.

? سرپیچ E۱۲ که دارای قطری ۱۲ میلی‌متری است، برای لامپ‌های شمعی و شب تاب در نظر گرفته شده‌اند.

کاربرد سرپیچ لامپ ادیسونی

? سرپیچ E۱۴ که دارای قطری ۱۴ میلی‌متری است، از کاربردهای رایج آن‌ها در لامپ‌های شمعی، لامپ‌های شب خواب، لامپ یخچال و… است.

? سرپیچ E۱۷ در قطر ۱۷ میلی‌متری که در لوازم خانگی مانند یخچال فریزر استفاده می‌شود.

? سرپیچ‌های E۲۶، E۲۷ وE۲۹ در قطرهای ۲۶.۲۷ و۲۹ میلی‌متری که در لامپ‌های استاندارد همچون لامپ‌های معمولی خانگی کاربرد دارند.

? سرپیچ‌های E۳۹ و E۴۰ در قطرهای ۳۹ و۴۰ میلی متری که برای لامپ‌های صنعتی مانند لامپ‌های گازی که اغلب از جنس سرامیک و چینی هستند، به کار گرفته می‌شوند.

انواع سرپیچ لامپ ادیسونی

انواع سرپیچ لامپ ادیسونی به منظور ایجاد ارتباط بین لامپ ادیسونی با جریان برق به کار می‌روند که با استفاده از کلید و پریزهای متنوعی قابل کنترل هستند؛ در واقع سرپیچ لامپ ادیسونی همان سرپیچ لامپ است. سرپیچ‌ها دارای انواع مختلفی هستند و به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

? دسته اول که سرپیچ‌های E۵ و نظیر آن‌ها را شامل می‌شود. این نوع سرپیچ‌ها دارای قطری در حد واسط ۵ تا ۸ میلی‌متری هستند و برای لامپ‌های چراغ قوه و … به کار می‌روند.

? دسته دوم که سرپیچ‌های E۱۴ در قطری تقریباً ۱۴ میلی‌متر هستند. این نوع سرپیچ‌ها برای لامپ‌های شب خواب، یخچال و … استفاده می‌شوند.

? سرپیچ‌های E۲۷ در قطر تقریباً ۲۷ میلی‌متری در دسته سوم جای دارند. این گونه سرپیچ‌ها کاربرد بسیاری دارند و برای لامپ‌های معمولی و خانگی به کار گرفته می‌شوند.

? دسته آخر نیز سرپیچ‌های E۴۰ در قطر ۴۰ میلی‌متری هستند که در لامپ‌های گازی و … کاربرد دارند. جنس این نوع سرپیچ‌ها به طور معمول سرامیک و چینی است.

لازم به بیان است که از طریق مبدل می‌توان سرپیچ لامپ‌ها را به یکدیگر تبدیل کرد؛ به طور مثال سرپیچ E۱۴ را به سرپیچ E۲۷ تبدیل نمائیم. مبدل سرپیچ لامپ در اقسام و شکل‌های گوناگونی ساخته شده و در بازار قابل دسترس هستند.

اجزاء سرپیچ لامپ ادیسونی

اجزاء سازنده‌ی هر تجهیزی در چگونگی کارکرد آن بسیار مؤثر بوده و نقش با اهمیتی دارند. سرپیچ به عمین علت، نقش با اهمیت در زمینه روشنایی یک محیط از دسته ابزارهای حیاتی برای زندگی روزمره افراد به شمار می‌رود و جهت آشنایی با نحوه‌ی کارکرد آن ضروری است که نسبت به اجزاء سازنده‌ی آن آگاهی داشته باشیم. کلاهک سرپیچ، سیلندر سرپیچ، حلقه رزوه، کنتاکت‌های اتصال و … از اجزای سازنده‌ی سرپیچ لامپ ادیسونی هستند.

 کلاهک سرپیچ

جنس کلاهک سرپیچ از باکالیت است و توانایی نگهداری کنتاکت‌های مختلف را دارد. باکالیت از مقاومت بسیار بالایی در مقابل حرارت برخوردار است. باکالیت یک نوع جنس پلاستیکی داشته و در لوازمی همچون سرپیچ لامپ که در مسیر جریان الکتریکی و یا حرارت است، به کار می‌رود.

 سیلندر سرپیچ

بدنه‌ی سرپیچ، از سیلندر تشکیل شده است که همچون کلاهک از جنس باکالیت تهیه می‌گردد. لازم به ذکر است که رزوه در سیلندر جای می‌گیرد.

 حلقه رزوه

حلقه رزوه با استفاده از فلزات آبکاری شده تهیه می‌گردد. نگهداری لامپ و کنتاکت‌ها از جمله وظایف حلقه رزوه به شمار می‌رود.

 کنتاکت‌های اتصال

نقش حدواسط جریان برق و لامپ‌ها بر عهده‌ی کنتاکت‌ها است. جنس کنتاکت‌ها از فلز برنج است.

جنس سرپیچ لامپ ادیسونی

جنس سرپیچ لامپ ادیسونی

بدنه سرپیچ یک لامپ از جنس مواد نارسانا است. باتوجه به ماهیت سرپیچ، احتمال دارد در این قسمت سرامیک یا پلاستیک به کار رود. سرپیچ لامپ ادیسونی از یک بدنه فلزی و مغزی سرامیکی تهیه شده است. جنس سرامیکی موجب می‌شود که در مقابل دما و حرارت بسیار بالا مقاومت مطلوبی داشته باشند و در شرایط ایجاد اتصالی به آسیب جدی دچار نشده و به دنبال حرارت، ذوب نشوند. درون این نوع سرپیچ‌ها یک رزوه نگهدارنده فلزی نیز تعبیه می‌شود. این رزوه موجب اتصال لامپ به پایه می‌گردد. لازم به بیان است که با توجه به نوع کالا وسایل دیگری از جمله دسته نگهدارنده، دو شاخه، دسته آویز و… به بسته اضافه می‌گردد.

این سرپیچ با روکش فلزی مرغوب در رنگ‌های متنوع طلایی، مشکی و مسی در دسترس است. سیم آن نیز متناسب با رنگ سرپیچ، ار رنگ‌های مختلفی برخوردار است و برای ارتفاع‌های متفاوتی می‌توانند تنظیم شوند. این نوع سرپیچ را می‌توان با لامپ‌های ال‌ای دی E۲۷ مورد استفاده قرار داد و ظاهری منحصر به فرد را به دکوراسیون منزل بخشید.

سخن نهایی

با استفاده از سرپیچ لامپ ادیسونی، چراغ‌های آویز و تزئینی را نیز به کار ببرید. سیم محکم با روکش پلاستیک فنری در سرپیچ لامپ ادیسونی، خیال افراد را از طول عمر مناسب و توانایی تحمل وزن لامپ‌ها را آسوده می‌کند. میران لایتینگ با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شما مخاطبین عزیز است؛ برای ما کامنت بگذارید. 

نوشته شده در تاریخ 1401/06/16

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید